Çocuğunuzla Birlikte Sesli Kitap Okumanın Yolları

Çocuklarınıza her gün sesli kitap okumak onları okul öncesi eğitim sürecine ve sonrasına hazırlamak için en iyi yollardan birisidir. Birlikte okurken pek çok beceri edinilir ve çocuğunuz büyürken devam etmesini istediğiniz bir süreçtir. Birlikte okuma yapmak harika olmakla birlikte bu okuma saatlerini daha verimli hale getirmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.​

Çocuğunuzla Birlikte Sesli Kitap Okumanın Yolları

1. Dikkatini çekecek bir kitap seçmelisiniz.

Konu, kelime dağarcığı, uzunluk ve çizimler hakkında düşünmeli ve ilgisini çekebilecek bir kitap seçin. Kütüphaneye veya kitapevlerine birlikte giderek bunu yapabilirsiniz veya kitapçıdan da yardım isteyebilirsiniz. Okuma için motive olmak ve kitaplar hakkında tartışmak okuma başarısındaki büyük faktörlerden birisidir.

2. Resimlere bakarak tahmin etmeye çalışın.

Kitabı çocuğunuzla birlikte okumaya başlamadan önce, çizimlere, başlık vb. bakarak, bu ipuçlarını kullanarak hikayenin ne hakkında olabileceği hakkında tahminlerde bulunmasını isteyebilirsiniz. Daha sonra her sayfayı geçtiğinizde yeni bir başlık veya çizim gördüğünüzde tahminini değiştirip değiştirmediğini veya yeni bir bağlantı kurup kurmadığını sorabilirsiniz. Tahmin yürütmek, hikayeyi anlamaya ve kavramaya yardım eden bir okuma becerisidir.

3. Ön kapaktaki başlık, yazar ve ressam bilgilerini okuyarak başlayın.

İlk sayfayı atlayıp geçerek okumaya başlamayın. Ona ön kapağı gösterip, başlığı okuyun. Yazar ve ressamın kim olduğunu ona gösterin ve bu terimlerin ne anlama geldiğini de ona açıklayın. Kitabın parçaları ile onu tanıştırmalı ve terminolojisini okuyarak onunla konuşabilirsiniz.

4. Yüz ifadeleriniz ile okuyun.

Çocukları komik ses taklitleri, dramatik duraklar veya noktalamaları da göz önünde bulundurarak onları meşgul etmelisiniz. Jest ve mimikler ile okuma yapmak hikayeyi daha canlı kılmakla birlikte, yazarın farklı mesajlar vermek için kullanmış olduğu eğilimler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve hikayeyi daha iyi anlamalarına, hatırlamalarına yardımcı olur.

5. Okurken durun ve sorular sorun, birlikte tartışın.

Okuma yaparken beynimiz sürekli işlemler, sorgular ve yeni gelen bilgiyi özümser, bu yüzden çocuklara bunu nasıl yapacaklarını öğretmeye başlamamız gerekir. Soru sormak için durmak ve yeni tahminler yürütmek, hayatlarının geri kalanında kullanacakları algılama becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur. Eğer emin olamazlarsa, ilk başta soruyu basit tutmalı ve hikayede geçmişe nasıl bakacaklarını veya resimlere bakarak cevabı nasıl bulmaları gerektiğini öğretmelisiniz.

6. Bağlantı kurun

Hikayeyi çocuğunuza okuduktan sonra, hikaye ve kendi hayatı arasında bağlantı kurmasını isteyin. Yaşadığı benzer bir durum, önceden okuduğu bir kitap veya başka bir yerde gördüğü bir şey olabilir.Bu algılamayı daha derin seviyeye indirir ve okumayı sevmesine yardımcı olur.

Kaynak: Megan Sheakoski.

Bu makale 13988 kez okundu.

Benzer Yazılar

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

Doğru kalem tutmanın gelişim basamakları

​Çocuğunuzun kalem tutma şeklinin farkında mısınız?

İnternet Bağımlılığının Beyinde Yaptığı Değişiklikler

Araştırmalar internet bağımlılığının beyinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olduğunu göstermektedir. Bu değişimler özellikle; duygu, dikkat, bilişsel kontrol ve karar verme gibi süreçleri içermektedir.

Disleksi için SAS-Smart Dinleti Programı

Disleksi sorunu yaşayan bireylerde nasıl fark yarattığımızı aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.