Disleksili bir çocuğun hikayesi

Hindistan yapımı filmde disleksi sorunu yaşayan bir çocuğun hikayesi anlatılmaktadır.

Disleksili bir çocuğun hikayesi

Yerdeki Yıldızlar (Taare Zameen Par)Yapım: 2007- HindistanTür: Aile- DramSüre: 165 dakikaYönetmen: Aamir Khan, Amole GupteOyuncular: Aamir Khan, Darsheel Safary, Abhiskek Bachchan,Tanay Chheda, Tisca ChopraFilmin fragmanını buradan izleyebilirsiniz.... http://www.youtube.com/watch?v=XPPEFeLvGYQ

Disleksi okuma, yazma ve aritmetik becerilerde öğrenme güçlüğüne yol açan, nöroloji temelli yapısal bir bozukluktur. Disleksi sorunu yaşayan bireyler görsel ve işitsel süreçlerde yaşadıkları sorunlar nedeniyle harflerin ve sembollerin görsel, mekansal analizini ve ayrımlaştırmayı yapamazlar. Bu nedenle harflerin sırasını karıştırır, ters çevirir, günleri, ayları sırasıyla söylemede zorlanırlar.İzleyeceğiniz bu film çevremizde bu tür bireylerin olduğu konusunda sizlerde büyük bir farkındalık yaratacaktır. Bu özel çocuklar zeka düzeyi düşük olduğu için, başarısız ya da kimilerinin deyimiyle tembel, beceriksiz de değildir, aksine, çok zeki hatta dahi denilecek derecede bireylerde de görülebilir. Albert Einstein, Tom Cruise gibi ünlüler de Disleksiye sahipti. Belki de dislektik olmak bir avantajdır. Önemli olan, onlara öğrenmeyi öğretmektir.

Filmin Özeti

Aamir Khan'ın yönettiği ve oynadığı bu filmde başrolde oynayan Ishaan Awasthi, disleksi sorunu yaşayan bir çocuktur. Harflerle sesler arasındaki ilişkiyi kavramakta güçlük çeken, 8 yaşında hala okuma ve yazmayı öğrenemeyen zeki bir çocuktur. Disleksi sorunu olan Ishaan, aynı zamanda sosyal hayatta da problem yaşayan bir çocuktur. Çok utangaç, öğretmeniyle konuşamayan, övüldüğünde utanan, kalabalık ortamlarda nasıl davranacağını bilemeyen ve kalabalık ortamları pek tercih etmeyen bir yapıya sahiptir.Öğretmenleri ve ailesi Ishaan’ın bu durumdan habersiz olduğu için, çocuğun haylaz, tembel ve beceriksiz bir çocuk olduğunu düşünürler. Öğretmenleri de aynı kanıda olduğu için onun yatılı okula gönderilmesi gerektiğini söyler. Ancak Ishaan’ın bu özel durumu yatılı okulda da devam edecektir.Ishhan artık kendisinin işe yaramaz, tembel bir öğrenci olduğunu düşünmekteyken, resim öğretmeni onun Dislektik bir birey olduğunu fark eder ve ona yardım etmek ister. Ishaan’ın yaptığı eski resimleri ve notlarını değerlendirir. Ailesine ve öğretmenlerine bu durum hakkında bilgi verir ve Ishaan hakkında biraz daha bilinçli davranmalarını ister. Ishaan resim öğretmeniyle beraber harfleri, sayıları uygulamalı olarak çalışarak kavrar ve artık okuma yazmada daha istekli hale gelir.

Bu makale 19934 kez okundu.

Benzer Yazılar

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

Doğru kalem tutmanın gelişim basamakları

​Çocuğunuzun kalem tutma şeklinin farkında mısınız?

Çocuğunuzla Birlikte Sesli Kitap Okumanın Yolları

Çocuklarınıza her gün sesli kitap okumak onları okul öncesi eğitim sürecine ve sonrasına hazırlamak için en iyi yollardan birisidir. Birlikte okurken pek çok beceri edinilir ve çocuğunuz büyürken devam etmesini istediğiniz bir süreçtir. Birlikte okuma yapmak harika olmakla birlikte bu okuma saatlerini daha verimli hale getirmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.​

Disleksi için SAS-Smart Dinleti Programı

Disleksi sorunu yaşayan bireylerde nasıl fark yarattığımızı aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.