Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Olan Çocukların Ebeveynlerine Yaz Tatili için 10 İpucu

Yaz ayları, çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan aileler için zor bir dönem olabilir. Okul döneminin sağladığı düzen ve rutinler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtilerini yönetmede ailelere yardımcı olur. Okul dönemi rutininden yaz tatiline geçiş sürecinde ise değişime adapte olmada zorluklar yaşayan DEHB’li çocuklar daha da zorlanabilirler.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Olan Çocukların Ebeveynlerine Yaz Tatili için 10 İpucu

Çocuğunuz tatil yaparken aynı zamanda dikkatini geliştirmesini ister misiniz? Sizin için hazırladığımız 10 faydalı ipucunun yanında çocuğunuza özel hazırlanan online programlarımız ile ona nasıl faydalı olacağımızı öğrenmek için tıklayın!

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitesi Olan Çocukların Ebeveynlerine Yaz Tatili için 10 İpucu

  • Varolan düzeni koruma ve rutinleri sürdürmek.

Çünkü dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklar genelde değişikliklerle çok iyi başa çıkamazlar. Onlar için düzenli rutinler, güvenli ve sakin bir ortam da olmak çok önemlidir. Hatta bu onların dikkat eksikliği ve hiperaktivite semptomlarını aza indirgemelerine yardımcı olur. Bu sebeple yaz programınız, okul dönemi programınızdan doğal olarak farklı olsa da, rutinleri çok fazla değiştirmemeye çalışmak faydalı olacaktır.

  • Aktiviteler planlayın.

Yaz boyunca yapılabilecek eğlenceli şeyler bulun. Arkadaşlarıyla oyun buluşmaları, şehir-köy gezileri, ailece oyun geceleri ve eğer mümkünse tatile gitmek gibi şeyler planlayın. Yapılacak aktiviteleri bir takvime yazın ve tüm ev halkının göreceği bir yere asın. Böylece çocuğunuz ne zaman ne yapılacağını bilsin.

  • Planlanmamış oyun zamanları belirleyin.

Planlanmış oyun aktivitelerine ek olarak, planlanmamış oyun aktivitelerini için çocuğunuza zaman verin. Bu planlanmamış oyun zamanı çocuğunuza, kendi başına oynama fırsatı vereceği gibi plan yapabilme, oyun kurabilme ve kendi başına eğlenebilme olanakları da sağlar.

  • Dışarı çıkın.

Spor yapmak, piknik yapmak, ormana gitmek veya sokak oyunları gibi açık alan aktiviteleri planlayın. Bu aktiviteler çocukların fiziksel gelişimini destekler ve enerjilerini doğru yönlendirme imkanı verir.

  • Yaz kamplarını dikkate alın.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar için yaz kamplarının faydalı olacağını unutmayın. Bu kamplar çocukların grup ile hareket edebilme, sorumluluk duygusu, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilme gibi sosyal iletişim ve öz bakım becerilerini geliştirmesini sağlar.

  • Akademik becerileri desteklemeyi ihmal etmeyin.

Akademik aktiviteleri yaz programınıza dahil edin. Bu aktiviteler matematik, okuma ve yazma becerisini destekleyen oyunlar oynamak ya da yaz boyunca okunacak kitapları seçip, takip etmek gibi olabilir.

  • Ekran süresi için sınır koyun ve programlayın.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklar zamanlarını planlamak ve yönetmekte zorlandıkları için ekran karşısında geçirdikleri süre onlara hiç bir zaman yetmeyecektir. Ekran karşısında geçirilen süre DEHB’li çocukların belirtilerini artıracağı için kullanım süresini netleştirip, takip etmeniz faydalı olacaktır.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu iyi yönetildiğinde faydalı ve eğlenceli bir yaz tatil geçirmek mümkündür. Mutlu tatiller!

SAS Centre


Bu makale 12635 kez okundu.

Benzer Yazılar

Dört Duvar Arasında Kalan Çocuklar

COVID-19 pandemisi nedeniyle 20 yaş altı gençlerimiz ve çocuklarımız evde dört duvar arasında kalmak zorundalar. Peki evde kalınan bu dönemler onların beyin gelişimlerini nasıl olumsuz etkiliyor gelin bir bakalım.

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

DEHB İle İlgili Şaşırtıcı Gerçekler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
; bizim için önemli olmayan bilgileri ayırt edememektir.

Çocuklarla İletişimin Sırları (3.Bölüm)

Hiçkimse -çocuklar da dahil- kendisine sürekli bir şey söylenilmesinden hoşlanmaz.