Disleksiyle Baş Etmede 8 İpucu

Okul çağında çocuğu olan ebeveynlerin şu sıralar sıklıkla maruz kaldıkları bir terim: Disleksi. Disleksi belirtileri okul öncesi de olmasına rağmen, özellikle ilkokul birinci sınıfta ortaya çıkan ve okuma yazma güçlüğü olarak adlandırılan bir öğrenme bozukluğudur.

Disleksiyle Baş Etmede 8 İpucu

Okul çağında çocuğu olan ebeveynlerin şu sıralar sıklıkla maruz kaldıkları bir terim: Disleksi. Disleksi belirtileri okul öncesi de olmasına rağmen, özellikle ilkokul birinci sınıfta ortaya çıkan ve okuma yazma güçlüğü olarak adlandırılan bir öğrenme bozukluğudur. Avrupa Disleksi Derneği'nin tanımda ise; "Disleksi; okuma,heceleme ve yazma becerilerini edinmede nörolojik kökenli bir farklılıktır." ifadesiyle açıklanmaktadır.

Sizin de dislektik özellik gösteren bir çocuğunuz varsa küçük farklılıklarla büyük değişimler gerçekleştirmek için neler yapabilirsiniz, işte cevapları:

  1. Disleksi sorunu yaşayan ya da belirtileri gösteren çocuklar günlük aktivitelerini organize etmekte zorluk çekerler. Sıralama ve takip etmekte güçlük çektikleri için onları listeli planlar yapmaya teşvik etmeliyiz.
  2. Onların en çok zorlandıkları alan olan okuma konusunda biraz da olsun rahatlamaları için; okuma parçalarını renkli kağıtlara çıktı alın, çoğu disleksili birey beyaz zemine göre renkli zeminlerde daha rahat okumaktadırlar. Ayrıca dikte yaptırırken de renkli kağıtları kullanabilirsiniz.
  3. Yönerge verirken açık ve net olun. Birden fazla yönerge vermek yerine tek tek yönerge vermeye alışın.
  4. Ders programını rengarenk yapın. Her dersin bir rengi olsun. Böylelikle bir sonraki günü planlarken daha net bir şekilde takip etmiş olur.
  5. Okul çantasını bir gece önceden gerekirse birlikte hazırlayın ve kapının önüne koyun. Sabahın stresi ve telaşı arasında böyle bir yükten kurtulmuş olursunuz.
  6. Her dönem başında mutlaka öğretmenleriyle tanışın ve bir araya gelin. Öğretmenlere disleksi durumunu anlatın, öğrencilere nasıl davranmaları gerektiği hakkında birkaç ipucu hatırlatın.
  7. Tatile giderken almasını gereken eşyaları listelemesini isteyin ve bavulunu ona hazırlatın. Her eşyayı koyduğunda listeden o eşyanın üzerini çizmesini isteyin.
  8. Ve en önemlisi diğer kardeşleriyle, arkadaşlarıyla kıyaslama yapmayın. Onu sabırla destekleyin.

SAS Centre

Disleksi ile ilgili daha detaylı bilgi alabilmek için: http://sas-smart.com/issue/disleksi

Bu makale 16921 kez okundu.

Benzer Yazılar

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

Doğru kalem tutmanın gelişim basamakları

​Çocuğunuzun kalem tutma şeklinin farkında mısınız?

Çocuğunuzla Birlikte Sesli Kitap Okumanın Yolları

Çocuklarınıza her gün sesli kitap okumak onları okul öncesi eğitim sürecine ve sonrasına hazırlamak için en iyi yollardan birisidir. Birlikte okurken pek çok beceri edinilir ve çocuğunuz büyürken devam etmesini istediğiniz bir süreçtir. Birlikte okuma yapmak harika olmakla birlikte bu okuma saatlerini daha verimli hale getirmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.​

Disleksi için SAS-Smart Dinleti Programı

Disleksi sorunu yaşayan bireylerde nasıl fark yarattığımızı aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.