Disleksi Konulu 8 Film Önerisi

Disleksi Konulu 8 Film Önerisi

1-7 Kasım Disleksi Farkındalık Haftası’nda sadece dislektik çocuklar ve onların aileleri için değil ’’herkes’’ için hem farkındalık ve bilgi kazanmak hem de ailenizle keyifli vakit geçirebilmeniz için 8 film önerisi sizlerle.

Bu filmler sayesinde dislektik bireylerin neler yaşadığını anlayabilirsiniz. Üstelik sanılanın aksine öğrenme güçlüğü değil öğrenme farklılığı olan disleksiyle ilgili yeni bilgiler öğrenebilirsiniz!

1-The Big Picture: Rethinking DyslexiaYaşam dolu ve ilham verici olan bu belgeselde ebeveynler ve çocuklar dislektik olarak yaşamaktan hoşlandıkları şeyleri paylaşırlar. Okuma problemleri yaşayanlarla ilgili olarak başarılı yetişkinlerle konuşmalar yapılır. Bu konuşmalar çocuklar ve aileler için umut dolu mesajlar içerir. Peki nedir bu mesajlar?Disleksi kişinin hayal gücü ve yaratıcılığını durdurmaz. Bir çocuğun hayal ettiği her şey onun için mümkündür.

2-Journey into Dsylexia‘Farklı düşünen insanlar olmadan toplum çok daha yoksul olabilirdi’ der Alan Raymond. Bir belgesel olarak kaydedilen filmde, Raymond okuma problemleri ile yaşayan birçok tanınmış yetişkinle konuşur. Okuma ve yazma problemleriyle alakalı sohbet ederek bununla nasıl başarılı olmayı öğrendiklerini paylaşırlar. Çocuğunuzun kendi hayatıyla ilgili neler yapabileceği konusunda meraklı iseniz bu filmi kaçırmayın!

3-Dislecksia: The Movie

Okuma problemlerine daha hafif yaklaşan bu belgeselle çocuklar keyifli vakit geçirebilirler. Film bazen komik ve hatta saçma sapan olsa da disleksi hakkında birçok bilgi verir. Filmin yapımcısı Harvey Hubbell V disleksiyi bir öğrenme güçlüğü olarak görmez. O disleksinin bir ‘öğrenme farklılığı’ olduğunu savunur. Hubbell disleksi ile büyümenin nasıl bir şey olduğunu paylaşır ve çeşitli bilim adamlarını, avukatları, öğrencileri örnek olarak gösterir. Birçok ünlü dislektik kişileri de filme alır.Bunlar ve daha fazla için izlenesi bir belgesel!

4-Inside DyslexiaDislektik 2 film yapımcısı tarafından 2005 yılında çekilen bu belgesel okuma problemi olan genç insanların yaşamlarına ilk samimi yaklaşım ve bakıştır. Bu film 3 genç öğrencinin yaşamını bizlere gösterir. İzleyiciler, ailelerin çocuklarının okuma ve yazma problemlerini nasıl fark ettiklerini ve öğrencilerin ev/okul hayatlarını yakından izlerler. Ayrıca, çocuklar kendi gelecekleri hakkında hayaller kurarken onların durumlarında yaşamaktan hoşlandıkları şeyleri dürüstçe paylaşırlar.

5-The SecretBu televizyon filminde, Mike(Kirk Douglas) tüm yaşamını dislektik olduğunu saklamaya çalışarak geçirmiştir. Genel bir mağazanın sahibi olarak, bu durumuna sürekli geçici ve akılcı çözümler bulmuş sadece en yakın arkadaşı ve eşi okuma yazmada zorlandığını anlayabilmişlerdir. Sorun olmadan sakladığı küçük sırrını yerel bir siyasi makam için görevlendirilince saklayamama endişesi yaşamıştır. Fakat bu sırada, torununun da okumayla ilgili yaşadığı güçlükler olduğunu fark etmesi onu kendisiyle yüzleştirir. O zamandan sonra Mike kendince bir utanç olan gerçeğini ve onun zorluklarını küçük bir çocuğun ve onun kendi gelecek mutluluğunun hatrı için kabul eder.

6-Embracing DyslexiaBu belgesel çok kişisel bir başlangıca sahip. Yönetmen Luis Macias der ki : ‘Ben geri alamam… Birçok kez oğlumu tembel olmakla ve yeteri kadar denememekle suçladım. Bu filmde ben kendimce diğer çocukları ve onların ailelerini bizim yapmış olduğumuz şeyleri yapmaktan korumaya çalıştım.’ Bu filmde dislektik kişiler, uzmanlar ve aileler disleksinin nasıl hissettirdiğini anlatırlar. Onlar erken teşhisin ve çocuklara okulda/evde desteklemenin ne kadar önemli olduğunu vurgularlar.

7-Read Me DifferentlyFilm yapımcısı Sarah Entire küçüklüğünde disleksi tanısı almış olmasına rağmen 20li yaşlarına gelene kadar bunun ne olduğunu tam olarak kavrayamamıştır. Bu okuma probleminin ne olduğunu anlayabilmek için ailesiyle konuştuğunda annesi ve büyük annesinin de tanılanmamış bir öğrenme ve dikkat problemi yaşıyor olabileceklerini fark eder. Bu zamana kadar birbirini anlama eksikliği sonucu aile fertleri arasındaki ilişkileri zarar görmüştür.Bu belgesel, disleksi bir aileyi nasıl etkiler anlayabilmek için özgün bir bakış sağlar.8-Taare zameen Par/Yerdeki YıldızlarHarfleri ve sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan'ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan'ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.
Bu makale 34620 kez okundu.

Benzer Yazılar

Çocuğunuzla koronavirüs hakkında konuşurken size yardımcı ol...

Koronavirus hepimiz için endişe yaratıyor. Kaygı sorunu yaşayan çocuklar için okulların kapalı olması ve sağlık alanında yaşanan gelişmeler onları daha da endişeli bir hale getirebiliyor.

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

Doğru kalem tutmanın gelişim basamakları

​Çocuğunuzun kalem tutma şeklinin farkında mısınız?

Çocuğunuzla Birlikte Sesli Kitap Okumanın Yolları

Çocuklarınıza her gün sesli kitap okumak onları okul öncesi eğitim sürecine ve sonrasına hazırlamak için en iyi yollardan birisidir. Birlikte okurken pek çok beceri edinilir ve çocuğunuz büyürken devam etmesini istediğiniz bir süreçtir. Birlikte okuma yapmak harika olmakla birlikte bu okuma saatlerini daha verimli hale getirmek için aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz.​

Disleksi için SAS-Smart Dinleti Programı

Disleksi sorunu yaşayan bireylerde nasıl fark yarattığımızı aşağıdaki yazımızda okuyabilirsiniz.