Etkili İletişimin Sırları - Bölüm 3

Bu post ebeveyn, öğretmen, danışman ve bu tarz konularla ilgilenenlere yardımcı olması amacıyla hazırlanmış çalışmaların üçüncüsüdür. Verilen örnekler, bireylerin birbirleriyle daha sağlıklı bir iletişim kurmalarını sağlayan ipuçlarını içermektedir. Önceki postumuzdaki 12 tane soru-cevap şeklinde paylaştığımız önerileri de okuyabilirsiniz. Aşağıda devam niteliğinde olan 5 tane daha soru-cevap bulabilirsiniz.

Etkili İletişimin Sırları - Bölüm 3

13. ............ hakkında sizin için önemli olan nedir ?Herkes için önemli olan değerler vardır. (örneğin; özgürlük, güvenlik, macera gibi) Fakat herkesin “kriter” olarak bilinen hassas olduğu konular da vardır. -İşinizde sizin için önemli olan nedir? “İnsanlara yardım etmek, iyi bir iş çıkarmak ve maddi ihtiyaçları karşılamak.” -İlişkinizde sizin için önemli olan nedir? “Dürüstlük, güven ve saygı.” Kriterler konuların içeriğine göre değişebilir, ayrıca yakınlık ve motivasyonu sağlamak için de bu tür soruları “gündem konusunu” belirlemek adına kullanabilirsiniz. Bu soru-cevaplar hakkında bilgi sahibi olmanın sizin için önemi nedir? gibi.

14. Başarısız olmayacağınızı bilseydiniz, ne yapardınız ?Pek çok insan başarısızlık korkusu ile geri çekilir ve sıklıkla hayallerine açılacak olan kapıyı kapatırlar. Bu soru ise “o kapıyı” açmaktadır. -Başarısız olmayacağınızı bilseydiniz, ne yapardınız? “İspanyolca konuşmayı öğrenirdim.” -Başarısız olmayacağınızı bilseydiniz, ne yapardınız? “Üniversiteye giderdim.” Başka bir alternatif ise başarısız olmanın sorun olmayacağını bilseydiniz, ne yapardınız<

strong>15. En iyiye ulaştığınız zaman nasıl biri oluyorsunuz ?Bu soru ise kişinin iç dünyasına ulaşmasını sağlamakla birlikte iyi bir başlangıçtır. -En iyiye ulaştığınız zaman nasıl biri oluyorsunuz? Bu soruyu yanıtlamak, kişinin iç dünyasına (bir dereceye kadar) ulaşmasını sağlar, size “rahatım”, “odaklanmış” gibi anahtar kelimeler sunabilir. Bu tür soruları daha sonradan da tekrarlayabilirsiniz.

16. (Amaçlarınız) içinde bulunduğunuz alanı / durumu nasıl etkiler ?Hiçkimse dört tarafı çevrilmiş bir ada değildir. İnsanlar yaşamları boyunca bir sistemin parçasıdır ve bir değişikliğin hayatınızı nasıl değiştireceğini / etki edeceğini bilmek iyi bir şeydir. Zayıf / fit & sağlıklı olmak içinde bulunduğunuz durumu / ailenizi / arkadaşlarınızı / işinizi nasıl etkiler? Kendi işinize başlamak ailenizi nasıl etkiler? Zengin olmak arkadaşlıklarınızı nasıl etkiler? Bu etkiler tamamiyle pozitif olabilir – o ya da bu şekilde cevabını öğrenmek sizin için faydalı olacaktır. Bu soru-cevap yöntemlerini öğrenmek çevrenizi nasıl etkiler?

17. Açık bir şekilde kim / ne ?Bir birey ne zaman bir şey söylese, genellikle bilgiyi net bir şekilde vermekten kaçınır.Açık bir soru yönelterek, gizli olan bilgiyi açığa çıkarabilirsiniz. “Öğrenmekte zorlanıyorum.” -Özellikle / Daha açık bir şekilde neyi öğrenmek? “Kendi işimizi sunarken sorun yaşıyoruz.” -Özellikle kime sunarken? gibi. Değişik sorular yöneltmek için karşınıza fırsatlar çıkacaktır. Örneğin; “Hiç motive değilim.” - Daha açık bir şekilde ne yaparken motive değilsin? “Herhangi bir şeyi yaparken motive değilim.” “-Herhangi bir şey mi? Bana söylemek için şuan oldukça motive olduğunu görüyorum.” gibi.

18. ....................... nasıl olurdu ?Bazen “faaliyet” adı altında yapmamız gerekenler: ilişki, hayal kırıklığı, başarı ve mücadele gibi kelimeler, zamanla “soyut” eylemler haline gelebiliyor.Bu “soyut” eylemleri “faaliyete” dönüştürebilirsiniz. “Başarılı olmak istiyorum.” Nasıl başarılı olmak istiyorsun? Ya da “Müşteri ilişkilerinde problemlerimiz var.” Müşterilerinizle nasıl bir ilişki kurmak istersiniz? Bir şeyleri değiştirmek için yürürlüğe koymak her zaman için çok daha kolaydır, bu yüzden bu soyut kavramları hemen işleme sokmalısınız. “Hedef belirlemede zorlanıyorum.” Hedeflerini belirlemenin nasıl mümkün olabileceğini söyleyebilir misin? gibi.

Bu makale 2522 kez okundu.

Benzer Yazılar

Sonuç bulunamadı