Karne ve Notlar

Karnesini alan çocuğa anne ve babanın tutumu nasıl olmalı?

Karne ve Notlar

Eğitim sistemi çocukların bir yıl boyunca ne kadar çalıştığının karşılığını karne üzerinde yazan sayısal değerler üzerinden değerlendirmekte. Dolayısıyla bir çok okul, notları çocukların vermiş olduğu emeğe ya da çabaya göre belirlemiyor. Bu durum bir çok aileyi hayal kırıklığına uğratıyor.

Çocuğunuz karnesini almadan önce kendisiyle bu konu hakkında konuşun ve kendisini sadece sayısal değerlerle değil aynı zamanda bir yıl boyunca vermiş olduğu emekleri ve çabaları için değerlendirdiğinizi belirtin. Onu küçük düşürecek söylemlerden uzak durun ve başkaları ile kıyaslamayın. Ve her davranışınızla onlara model olduğunuzu unutmayın.

Ergun Karabulut

Bu makale 9635 kez okundu.


Benzer Yazılar

İlkokula Yeni Başlayan Çocuklar ve Aileleri için Öneriler

İlköğretimin döneminin başlaması ile çocukların ve ailelerin hayatında yeni bir dönem başlamaktadır. Bu dönemde çocukların olduğu kadar ailelerin de desteğe ihtiyacı vardır. Bu heyecanlı süreçte siz ailelere ve çocuklara destek olmak amacıyla SasCentre olarak yanınızda olacağız.

Çocuklarla İletişimin Sırları (3.Bölüm)

Hiçkimse -çocuklar da dahil- kendisine sürekli bir şey söylenilmesinden hoşlanmaz.

Öğrenme ve Eğitim Sistemi

Öğrenme anne karnında doğumdan önce başlar ve hayat boyu sürer. Bazı öğrenme biçimleri bilinçli bir şekilde gerçekleşirken, bazıları ise bilinç dışı farkındalık ile gerçekleşir.

Çocuklarla İletişimin Sırları

Birkaç bölüm halinde yayınlayacağımız ''Çocuklarla İletişimin Sırları'' adlı yazımız özellikle ebeveynlere, öğretmenlere ve çocuklarla iletişim içerisinde olan herkese yöneliktir. Aşağıdaki örnekler çocuklarla daha sağlıklı ve etkili iletişimin ipuçlarını verir.