Ece S.

Tarih: 2011-10-06 | Yaş: 19


Daha mutlu, daha geçimli, matematiksel işlemleri anlamlandırmaya başladı. En azından üzerinde düşünme gereği duyuyor. Okuduklarından az da olsa bir şeyler çıkarıyor, bunun için çaba gösteriyor. Odaklanma süresi uzadı. Son ölçümlerde bu 2 dakika idi. Bu süre şimdi 10 dakika kadar oldu.

8-10 dakika sonra en basit işlemlerde ve konularda dahi neredeyse tamamen dağılıyor, tekrar ilgisini toplamayı başaramıyoruz. Mecburiyetlerinin farkında (sorumluluk sahibi bir çocuktur). Mecburiyetlerini çeşitli nedenler göstererek geçiştirmeye çalışıyor (önceden sadece isyan ederdi). Mantıklı sebepler geliştirip bunları ifade edebiliyor. Bu da düşündüğünü planladığını gösteriyor. Önceleri tamamen dürtüsel davranışlar sergilerdi. Adab-ı maaşeret konularına duyarlılığı arttı (gerçi Ümitköy köprüsüne kadar hala kolbastı oynayarak gidiyor). Davranışları konusunda ısrarcı olsa da yavaş yavaş doğruyu yanlışı ayırt etmeye başlıyor.

İnsan ilişkilerinde olumlu anlamda gözle görülür bir ilerleme var. Önceleri fevri davranışlar gösterirdi şimdi daha sıcak, daha ılımlı ve daha duyarlı. Kendine özgüveninde ve duygusal gelişiminde büyük ilerlemeler gözlemledik. Düşünmeye başladı. Bu da artık yorum yapacağının, kurgulayabileceğinin göstergesi diye düşünüyorum. Uzun vadede başarılı olabileceği kanısındayım.